Kościół NMP Wniebowziętej

Kościół parafialny

Kościół NMP Wniebowziętej

Image

Kościół parafialny pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Wysowej - Zdroju znajduje się na szlaku architektury drewnianej Beskidu Niskiego. Pochodzi z I połowy XX wieku, powstał w latach 1936-1938. Jest to świątynia drewniana, jednonawowa, konstrukcji zrębowo - słupowej. Oszalowany i pokryty blachą miedzianą budynek kościoła wpisuje się w styl budownictwa sakralnego typowego dla terenów Beskidu Niskiego.

Wnętrze kościoła zdobi ołtarz główny z przełomu XVIII i XIX w., z pięknym obrazem Maryi, wzorowanym na malarstwie Bartolomeo Murillo, hiszpańskiego barokowego artysty i jego słynnej Immaculaty. Autorem wysowskiego ołtarzowego obrazu jest Mieczysław Wyrobek, artysta z Gorlic, który zginął w czasie II wojny światowej (w 1940 r.) Przed wizerunkiem Maryi Wniebowziętej modlą się wspólnie Polacy, Łemkowie i Słowacy, miejscowi i turyści, zarówno w zwykłym czasie, jak i 15 sierpnia w parafialny odpust (Uroczystość Wniebowzięcia Maryi, czyli Matki Bożej Zielnej). Po prawej stronie prezbiterium zobaczyć można olejny obraz o wymiarach: 115cm x 80 cm, przedstawiający Przemienienie Pańskie. Pochodzi on prawdopodobnie ze starej, nieistniejącej już kaplicy w Hucie Wysowskiej. Na uwagę zasługują także Stacje Drogi Krzyżowej malowane przez Mieczysława Wyrobka. W kościele można także podziwiać piękne rzeźby aniołów i świętych.

Zapraszamy na odpust parafialny

Odpust parafialny obchodzimy corocznie w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

zawsze 15 sierpnia
Image