Pierwsza Komunia Święta

Pierwsza
Komunia Święta

Przyjęcie źródła życia i pełne uczestnictwo w Mszy Świętej. To szansa na pogłębienie życia w przyjaźni z Bogiem.

Ogólne informacje

Przygotowanie dziecka do Pierwszej Komunii Świętej to dla całej rodziny okazja do zacieśnienia więzi z Bogiem oraz odświeżenia życia zgodnie z naukami Ewangelii. Jeśli rodzice i dzieci nie kierują się na co dzień mądrością Ewangelii, jeśli nie uczestniczą w Eucharystii w niedziele i święta, wówczas Pierwsza Komunia Święta stanie się jedynie epizodem i przyjemnym wspomnieniem, które zwiększy kolekcję rodzinnych fotografii, ale nie wpłynie na jakość wychowania ani na postępowanie dziecka.

Co Pierwsza Komunia Święta oznacza dla rodziców dziecka?

Pierwsza Komunia Święta przypomina rodzicom, że powinni oni wpajać swojemu dziecku te same wartości i prawdy, jakimi karmi nas Bóg. To rodzice mają być pierwszymi świadkami, że Bóg doskonale rozumie i bezgranicznie kocha każdego z nas. Rodzice dają dziecku jasne świadectwo miłości Boga do człowieka, gdy odnoszą się z szacunkiem i radosną miłością nie tylko do dziecka, ale także do siebie nawzajem. Miłość doświadczana w rodzinie sprawia, że dziecku będzie łatwo uwierzyć w to, że Bóg kocha je niezmiennie i bezwarunkowo.

Pierwsza Komunia Święta dla wspólnoty rodziny

Pierwsza Komunia Święta to moment, by wraz z dzieckiem przypomnieć sobie i na nowo przeżyć chrzest święty – pierwszy sakrament, który przyjęło ich dziecko. Innym istotnym zadaniem rodziców w czasie bezpośredniego przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej jest wprowadzenie dziecka w duchową głębię. Chodzi tu przede wszystkim o uświadomienie dziecku, że to, co najistotniejsze, jest niewidoczne dla naszych oczu. To, co kształtuje nasze życie i los, opiera się bowiem na miłości i zaufaniu. Niezmiernie ważnym sposobem przybliżania dziecka do Boga jest wspólna modlitwa w rodzinie, regularne uczestnictwo całej rodziny w Eucharystii w niedziele i święta oraz wspólne czytanie Pisma Świętego, które w prosty i wzruszający sposób opowiada niezwykłą historię miłości Boga do człowieka.

Jakie są obowiązki rodziców?

Istotnym obowiązkiem rodziców jest uczestniczenie razem z dzieckiem w katechezach parafialnych, które są bezpośrednim przygotowaniem do uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Wielką szansą na przyłączenie dziecka do Boga jest opowiadanie o Przyjacielu, który zawsze nas rozumie i kocha, chroni nas przed naszą własną słabością i karmi nami samym sobą, jak troskliwa matka, która przytula swoje niemowlę do piersi.

Podsumowanie

Przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej to ważny moment dla całej rodziny, który pozwala na zacieśnienie więzi z Bogiem i ponowne przeżycie sakramentu chrztu. W tym czasie rodzice powinni towarzyszyć dziecku, uczestnicząc razem z nim w katechezach oraz wpajając wartości i prawdy wynikające z Ewangelii. Wzmacnianie duchowego życia rodziny poprzez wspólną modlitwę, uczestnictwo w Eucharystii oraz czytanie Pisma Świętego jest niezwykle istotne dla umocnienia wiary dziecka. Tym samym rodzice spełniają swoje zadanie jako pierwsi świadkowie miłości Boga do człowieka i wpływają na dalszy rozwój duchowy swojego dziecka.