Pogrzeb katolicki

Pogrzeb
katolicki

Droga, którą każdy z nas przejdzie w czasie oznaczonym przez Pana Boga.

Informacje ogólne

Pogrzeb katolicki przysługuje wierzącym i praktykującym członkom wspolnoty parafialnej. Rodzina bądź bliscy zmarłego powinni zgłosić się w kancelarii parafialnej po załatwieniu formalności w zakładzie pogrzebowym i przedstawić:

• odpis aktu zgonu z USC (do wglądu);
  • dane personalne zmarłego;
  • zaświadczenie o zaopatrzeniu sakramentami świętymi;
  • w przypadku, gdy zmarły nie był naszym parafianinem: pisemna zgoda proboszcza parafii, w której zmarły zamieszkiwał;

Gdy zajdzie taka potrzeba, na życzenie rodziny zmarłego, w naszej kancelarii parafialnej można uzyskać zgodę na pochówek naszego zmarłego parafianina w innej parafii.

Pogrzeb można zgłosić w Kancelarii Parafialnej o każdej porze dnia.

Pomoc zmarłym cierpiącym w czyśćcu

Najlepszym darem dla osoby zmarłej jest pełne uczestnictwo we Mszy św. (z przyjęciem Komunii św.), dlatego gorąco zachęcamy do modlitwy w intencji zmarłego i pełnego uczestnictwa we Mszy św. pogrzebowej.

Przed Mszą św. pogrzebową i podczas jej trwania nie ma możliwości skorzystania z Sakramentu Pokuty, dlatego też prosimy by rodzina osoby zmarłej w razie potrzeby skorzystania ze spowiedzi uczyniła to wcześniej.

Przed Mszą św. pogrzebową przy trumnie zmarłego prowadzona jest modlitwa różańcowa. W trakcie jej trwania i bezpośrednio po niej można w zakrystii złożyć ofiarę na mszę św. w intencji osoby zmarłej. Wszystkie intencje są odczytywane po Komunii św.

Z reguły Msze św. za zmarłych, zamówione przez członków najbliższej rodziny, są sprawowane w naszym kościele, a pozostałe przekazane księżom, którzy dysponują wolnymi terminami, tak aby zmarły nie musiał zbyt długo czekać na owoce Eucharystii, o które prosili pozostali uczestnicy pogrzebu.

Pamiętajmy, by również po pogrzebie zmarłego otoczyć modlitewną pamięcią np. przez:

• ofiarowanie mszy św. w rocznicę śmierci,
  • ofiarowanie mszy św. w innych terminach (np. w dzień imienin, urodzin),
  • ofiarowanie mszy św. gregoriańskich,
  • uzyskanie odpustu zupełnego lub cząstkowego,
  • modlitwę różańcową,
  • tzw. „wypominki”.